SATILIK DAMIZLIK İNEKLER


Fiyat = 0TL

Yayın Tarihi:17-12-2012 16:19:52

YAYINLAYAN: ayaz inat

Telefon: 02246060093


Yer: Bursa / Mustafakemalpaşa / Fevzidede Mah.


SATILIK DAMIZLIK İNEKLER IRTIBAT>> 02246060093

Siyah Alaca (Holstein)


Siyah Alaca (Holstein) sığır ırkı, dünyada yayılımı en geniş olan, süt ve et verimi amacıyla yetiştirilen bir kültür ırkıdır. Anavatanı Hollanda’nın Frizya bölgesidir. Bu ırkın yeryüzündeki mevcudu 100 milyondan fazladır. Sütçü ırkların en iri yapılısı olan Siyah Alaca, bazı Avrupa ülkelerinde et üretimi amacıyla da kullanılmaktadır (Akman 1998). Türkiye’de sistemli Siyah Alaca ırkı yetiştiriciliği 1958 yılında başlamıştır. O yıl Amerika’dan 30 dişi ve 17 erkek Siyah Alaca dana getirerek Karacabey harasında Siyah Alaca sürüsü kurulmuştur. Bunlardan 11 boğa İstanbul, İzmir, Düzce ve Lalahan suni tohumlama istasyonlarına gönderilerek o yörelerdeki hayvanların melezlenmesine geçilmiştir. Böylece Marmara ve Ege bölgesi bu ırkın ilk yayılma alanı olarak seçilmiştir. Sonraları Akdeniz bölgesinde Siyah Alaca yetiştirme alanına katılmıştır. Amerika’da 1958 yılında yapılan ithalleri, daha sonraki yıllarda Hollanda ve Almanya’dan yapılan ithaller izlemiştir. Bu ithallerin bir bölümü de özel çiftliklere yapılmış ve yapılmaktadır. Son yıllarda dünya bankası hayvancılığı geliştirme projeleri kontrolünde getirilen Siyah Alacalar da özel yetiştiricilere dağıtılmakta ve kontrolü yapılmaktadır. Genellikle yetiştiriciler Siyah Alaca ırkına sempati duymakta ve bu hayvanlara sahip olma isteği göstermektedirler. Nitekim batı Anadolu’nun çoğu yörelerinde saf ya da melez Siyah Alacalara rastlanılması bu isteği doğrulamaktadır. Halen bu ırkın 600 bini saf olmak üzere saf ve melezlerin sayısı, çeşitli yaşlarda 3.1 milyon civarındadır. Siyah-Alaca olarak bilinen bu hayvanların dişilerinin ağırlıkları ortalama 750-800Kg olarak kayda geçer ve erkeklerinin ağırlıkları ortalama 1000Kg'dır.

Dişileri laktasyonda 7-11 ton süt verir sütlerindeki yağ oranı ortalama %4-5 protein oranı ise %3.2 civarındadır. Yavru doğum ağırlıkları 25-27Kg arası değişmektedir. Tohum kullanılarak melezleme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de kullanılacak dişi hayvanın HOLSTEİN ırkı tohumundan meydana gelecek yavrunun taşınabilmesi olacaktır yani iri bir ırk olan HOLSTEİN (Siyah-Alaca) in yavrularını taşıyabilecek dişiler kullanılmalıdır aksi takdirde düşükler ölü doğumlar hatta yavru ile birlikte dişi kaybına neden olabilir.


Bunlarında et yönü kuvvetlidir. Memeleri büyük ve yumuşaktır. Serin iklimi olan yerlerde bu hayvanlar daha verimli olurlar. Hele bakım ve besleme iyi olursa, çok verimli ve kârlı bir hayvancılık yapılabilir. Az verimli yerli ırklarımız Holstein ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim elde edilmektedir.

Yurt dışından getirilen Holştayn ineklerinden ülkemiz şartlarında ortalama 4000-7000 kg süt verimi elde edildiğini, çok iyi bakım ve besleme şartlarında bazı ineklerin 12000-13000 kg. süt verimine ulaştığını biliyor musunuz?


PAŞKAR (PAŞA KARDEŞLER) TARIM VE HAYVANCILIK MERKEZİNDE BAKILMAKTA OLAN
BİRİNCİ SINIF HOŞTEİN CİNSİ SÜT İNEKLERİ
SÜPER GENETİK YAPIYA SAHİP GEBE DÜVELER
BESİCİLİK İÇİN EN İDEAL OLAN SİMENTEL MONTUFON VE HOŞTEİN ERKEK DANALAR
YILLARIN VERDİĞİ ÖZGÜVEN VE DENEYİM DİYEREK YOLA ÇIKMIŞ OLAN UZMAN KADROSU İLE
SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİ BEKLEMEKTEDİR.
EĞER DOĞRU ALİŞVERİŞ DÜRÜST DOSTLUK YAPMAK İSTERSENİZ BİZLERİ ARAMANIZ YETERLİDİR.
ALDIĞINIZ HAYVANDAN EMEĞİNİZİ KAZANMAK İSTERSENİZ VE BEN BU HAYVANCILIKTAN PARA KAZANMAK İSTERTERİM DERSENİNİZ
YILLARDIR VERDİĞİ HAYVANLARINDA REFARANSINI VEREN TEK ADRES
CELEPLER VE KASAPLAR DERNEĞİ BAŞKANI
HÜSEYİN İNAT
NOT: AYRICA İSTEĞE GÖRE HERTÜRLÜ BÜYÜKBAŞ HAYVAN SINIRSIZIN TEMİN EDİLİR.
UNUTMADAN YAZMAK İSTİYORUM RESİMLER FİRMAMIZA AİTTİR.TAKLİTLERİMİZDEN LÜTFEN KAÇININ.HAYVANLARIMIZIN HEPSİ BANKA KREDİSİNE UYDUNDUR.
MİSAFİRİMİZ OLACAK OLAN ARKADAŞLARIMIZ ALACAKLARI HAYVANLARI ARAÇLARI YOK İSE YERİNE KADAR DA TESLİM EDERİZ.
ÇİFTLİĞİMİZİDE VERECEĞİMİZ IP NUMARALARINDAN DA İZLEYEBİLİRSİNİZ
HERTÜRLÜ ARAÇ İLE DE HAYVAN TAKASI YAPILIR.


SATILIK DAMIZLIK İNEKLER

Telefon: 02246060093

REKALMIN EN KOLAY YOLU
BU ILANI HATIRLAMAK ICIN MAILIME YOLLA

SATILIK DAMIZLIK İNEKLER

1206 kez gösterilmiştir | Mal Pazarı|